Şeyh 'Adî Bin Müsafir

Şeyh 'Adî Bin Müsafir

Bu çalışma tek bir tarihi şahsiyet olan Şeyh ‘Adi bin Müsafir etrafında oluşan üç farklı algıyı ele almakta ; Tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkan algı ve dönüşümlerini incelemektedir. Buna uygun olarak çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. Her aşamada çalışmanın omurgasını teşkil eden kaynaklar farklılaşmaktadır. Ilk bölümde çalışma ağırlıklı olarak temel islami kaynaklara, ikinci bölümde tarih, tabakat ve tasavvufi menkıbe kitaplarına dayanmaktadır. Yezidilerin Şeyh Adi algısını ele alan üçüncü bölümde ise öalışmasın omurgası, ağırlıklı olarak Yezidi dini literatüre dayanmaktadır. Ancak bunun yanı sıra Yezidi olmayanlar tarafından onlar üzerine yapılan alan çalışmaları ve araştırmalar da değerli bilgiler sunmaktadır.

Metin Bozan

Prof. Dr. Metin BOZAN: 1965 yılında Bozova/Şanlıurfa’da doğdu. Aslen Kızıltepe/Mardinlidir. İlk ve orta öğrenimini Beykoz/ İstanbul’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1988 yılında mezun oldu. Ordu, Tekirdağ, Diyarbakır ve Mardin’de çeşitli orta öğretim okullarında öğretmenlik yaptı. 1997 yılında Rasulullah’ın İstihbaratı adlı teziyle yüksek lisans diploması aldı (Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü).
1998 yılında Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı araştırma görevlisi olarak atandı. 1999 yılında doktorasını yapmak üzere Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne geçici kadro nakliyle geçti. 2004 yılında İmamiyye’nin İmamet Nazariyesinin Teşekkül Süreci adlı teziyle doktorasını tamamladı. 2008 yılında doçent, 2013 yılında profesör oldu. İmamiyye Şiasının oluşumu ve İmamiyye’nin İmamet Tasavvuru adlı kitaplarıyla başta Şiilik ve Yezidilik/Ezîdilik olmak üzere İslam Mezhepleri Tarihi alanında pek çok araştırması bulunan Metin Bozan, halen Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.


Navê Kitêbê Şeyh 'Adî Bin Müsafir
Navê Orîjînal hayatı, menkibevi kişiliği ve Yezidi inancındaki yeri
Nivîskar Metin Bozan
Wergêr / Lêkolîner Metin Bozan
ISBN 9786055402716
Cûre Biyografi
Rûpel 208
Ebat 13.50 x 21.00 (cm)
Ziman Türkçe
Alfabe Latînî
Sala Weşanê 2012
Çapa Çendan 2
Berg Karton