Seyahatnamelerde ve Hatıratlarda Malatya-Adıyaman Kürtleri

Seyahatnamelerde ve Hatıratlarda Malatya-Adıyaman Kürtleri

Seyahatnamelerde ve Hatıratlarda Malatya-Adıyaman Kürtleri başlığıyla hazırlanan bu çalışma görmezden gelinen, inkâr edilen ve hatta kendi kendini görmezden gelip inkâr etmeye başlamış olan bir halkın hakkını teslim etmek ve bölgenin tarihine dair araştırmalara bir nebze de olsa katkıda bulunmak için kaleme alınmıştır.
Kâtip Çelebi’nin Cihannüması ile başlayan kitabımız yakın zamanlarda Malatya-Adıyaman yöresi hakkında yazılmış anı kitaplarını da içine alarak bölge Kürtlerinin geniş bir zaman dilimine yayılan tarihini, gravürler, resimler ve fotoğraflar eşliğinde okuyucunun ilgisine sunmaktadır.
Bu çalışmanın bir başka amacı ise Şark Islahat Planı’nın ürettiği sonuçları tanzim edecek yeni çalışmalara ilham vermek ve egemen Kürt siyasetinin ve akademisinin görmezden geldiği bir bölgenin zenginliklerine dikkat çekmektir. Geçmişte Anadolu’ya Kürtlük ve Kürtçe ihraç eden bu merkezin Kürtlüğünün ve Kürtçesinin akademik, antropolojik, etnografik, sosyolojik, tarihsel, lengüistik ve teolojik çalışmalara konu olması hâlâ var olmakta direnenin muhafazası ve kaybolanın ihyası için elzemdir.
 

Nihat Karademir

Nihat Karademir 1978 yılında Malatya’da doğdu. İlk ve Ortaöğretimi Malatya’da tamamladı. 2002 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Kürt ve Ermeni meseleleri,
İslamcılık Düşüncesi ve siyaset bilimi üzerine bağımsız araştırmalar yapan Karademir aşağıdaki çalışmaları tamamlamıştır:
Sultan Abdülhamid ve Kürtler, (Nûbihar, 1. Baskı 2014, 3.Baskı 2021)
Korku ve Umut: II. Abdülhamid Döneminde Kürt-Ermeni İlişkileri, (Çıra, 2015)
Osmanlı’nın Son Yüzyılında Kürtler: Modernleşme, Merkeziyetçilik ve İsyan, (Nûbihar, 2017, 2. Baskı 2022)
İngiltere’nin Kürt Politikası (1918-1932), (Nûbihar, 2019)
İnsanın Ölümsüzlük Arayışı I-Dinler, Mitolojiler, Kahramanlar, (Lejand, 2021)
İnsanın Ölümsüzlük Arayışı II-Unutulma Korkusu ve Sembolik Ölümsüzlük, (Lejand, 2021)
Ölüm Neden Trajedidir?, (Lejand, 2022)
Değişik gazete ve internet sitelerinde güncel konularda yazılar da yazan Karademir, halen bir kamu kurumunda çalışmaktadır.


Navê Kitêbê Seyahatnamelerde ve Hatıratlarda Malatya-Adıyaman Kürtleri
Navê Orîjînal -
Nivîskar Nihat Karademir
Wergêr / Lêkolîner -
ISBN 978-625-7383-90-5
Cûre Lêkolîn
Rûpel 302
Ebat 13.50 x 21.00 (cm)
Ziman Kurdî
Alfabe Latînî
Sala Weşanê 2023
Çapa Çendan 1
Berg Karton (kulaklı)