Korku Ve Umut: II. Abdülhamid Dönemi Kürt-Ermeni İlişkileri

Korku Ve Umut: II. Abdülhamid Dönemi Kürt-Ermeni İlişkileri

On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında Ermenilerin umutları ile Kürtlerin ve uzun zamandır bir Endülüs Sendromu yaşamakta olan Osmanlı Devleti’nin korkuları karşı karşıya geldiğinde ilk perdesi çok kanlı kapanan, 1915’teki son perdesi ise bir trajediyle sonuçlanan bir hikâye de başlayacaktı.
Yüz binlerce insanın ölümüne, çok daha fazlasının yerinden edilmesine, bir türlü bitmeyen bir talana ve kuşaktan kuşağa miras kalan bireysel ve kolektif travmalara, acılara, öfkelere ve hınçlara sebep olan bu yarım yüzyıllık sürecin son perdesi en küçük ayrıntılarına kadar incelenmiş, ancak öncesinde yaşanan çatışmalar ihmal edilmiştir.
Elinizdeki kitap bu boşluğu doldurmak gayesiyle kaleme alınmış ve 93 Harbi’nden ve Berlin Antlaşması’ndan sonra Ermenilerle Kürtler arasında yaşanan çatışmayı değişik veçheleriyle ve zengin bir kaynakçayı tartıştırarak irdelemeye çalışmıştır.
Çalışmamız sadece tarihi olayları sebep, sonuç ve aktörleri bağlamında değerlendiren bir tarih kitabı değil, aynı zamanda bugünkü okuyucuya ve gelecekteki kuşaklara verilen bir mesajdır. Çünkü incelenen dönemin olayları benzer sorunlar yaşamakta olan her birey ve toplum için ihmal edilmemesi gereken dersler barındırmaktadır. 

Nihat Karademir

Nihat Karademir 1978 yılında Malatya’da doğdu. İlk ve Ortaöğretimi Malatya’da tamamladı. 2002 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Kürt ve Ermeni meseleleri,
İslamcılık Düşüncesi ve siyaset bilimi üzerine bağımsız araştırmalar yapan Karademir aşağıdaki çalışmaları tamamlamıştır:
Sultan Abdülhamid ve Kürtler, (Nûbihar, 1. Baskı 2014, 3.Baskı 2021)
Korku ve Umut: II. Abdülhamid Döneminde Kürt-Ermeni İlişkileri, (Çıra, 2015)
Osmanlı’nın Son Yüzyılında Kürtler: Modernleşme, Merkeziyetçilik ve İsyan, (Nûbihar, 2017, 2. Baskı 2022)
İngiltere’nin Kürt Politikası (1918-1932), (Nûbihar, 2019)
İnsanın Ölümsüzlük Arayışı I-Dinler, Mitolojiler, Kahramanlar, (Lejand, 2021)
İnsanın Ölümsüzlük Arayışı II-Unutulma Korkusu ve Sembolik Ölümsüzlük, (Lejand, 2021)
Ölüm Neden Trajedidir?, (Lejand, 2022)
Değişik gazete ve internet sitelerinde güncel konularda yazılar da yazan Karademir, halen bir kamu kurumunda çalışmaktadır.


Navê Kitêbê Korku Ve Umut: II. Abdülhamid Dönemi Kürt-Ermeni İlişkileri
Navê Orîjînal -
Nivîskar Nihat Karademir
Wergêr / Lêkolîner -
ISBN 978-625-7383-82-01
Cûre Lêkolîn
Rûpel 512
Ebat 13.50 x 21.00 (cm)
Ziman Türkçe
Alfabe Latînî
Sala Weşanê 2023
Çapa Çendan 1
Berg Karton Kapak [Kulaklı]