Zor Olanı Başarmak

Zor Olanı Başarmak

Emekli bir Öğretmenin, okulun olmadığı ve okumanın çok zor olduğu şartlarda memleketinden ayrılıp okuması, yaşadığı sıkıntıların içinde hayata tutunmasını anlatan bir çalışma. Zor Olanı Başarmak kitabında anlatılan olay ve hikayeleri ya bizzat yaşayan, ya da olayların şahitlerinden dinleyen yazar yaşadıkların akıcı bir üslupla okuyucuya ulaştırıyor. Bu kitabın bir özelliği de, eski dönem köy hayatını anlatması. Köy hayatı anlatılırken, artık bugün şehir hayatıyla çoğu kaybolmuş örf ve adetler, o yörelerde oynanan oyunlar, kullanılan araç ve gereçler ve buna benzer yaşamın bir parçası olan bir çok şey de bu kitabın sayfaları içinde var…

Süleyman Demirkol

Süleyman Demirkol: 1951 yılında Diyarbakır ili Çermik ilçesi Tilender (Bintaş) köyünde doğdu. Köyünde okul yoktu. Öğretmen okulunda üçüncü sınıfa geçtiğinde köyünde okul yapıldı. İlkokul birinci sınıfı köyünden dört kilometre uzakta Qerto (Alakoç) köyüne gidip gelerek okudu. İlkokul ikinci sınıftan beşinci sınıfa kadar da köyünden on kilometre uzakta olan Çermik’e gidip gelerek, 27 Mayıs ilkokulunda okudu.
1964 yılında Diyarbakır ili Ergani ilçesinde bulunan Dicle İlk Öğretmen Okuluna girerek altı yıl okuyup 1970 yılında mezun oldu. Aynı yıl öğretmenlik görevine başladı. Yatılı okuduğu için dokuz yıl mecburi hizmeti vardı. Dokuz yıl en ücra köylerde zor şartlar altında görev yaptı. Diyarbakır, Kocaeli, İstanbul illerinde çalıştı. En son Diyarbakır’da görevini ifa ederken emekli oldu. Hala Diyarbakır’da emekli öğretmen olarak yaşamını sürdürmektedir.


Navê Kitêbê Zor Olanı Başarmak
Navê Orîjînal Anılar-Kültür-Hikâyeler
Nivîskar Süleyman Demirkol
Wergêr / Lêkolîner Süleyman Demirkol
ISBN 9786055053567
Cûre Edebiyat
Rûpel 152
Ebat 13.50 x 21.00 (cm)
Ziman Kurdî
Alfabe Latînî
Sala Weşanê 2015
Çapa Çendan 2
Berg Karton